Komórki macierzyste stanowią obiekt zainteresowania wielu naukowców. W ostatnich latach ich potencjał został dostrzeżony nie tylko w kontekście leczenia poważnych chorób, lecz także w medycynie estetycznej. Dzięki ich zdolności do regeneracji i różnicowania się w różne typy komórek znalazły zastosowanie w odmładzaniu skóry oraz niwelowaniu różnego rodzaju niedoskonałości skórnych.
Czym są komórki macierzyste?
Komórki macierzyste mają zdolność do nieograniczonej liczby podziałów oraz różnicowania się w inne typy specjalistycznych komórek. Wiele rodzajów komórek macierzystych znalazło zastosowanie w medycynie, jednak na potrzeby zabiegów estetycznych najczęściej korzysta się z tzw. dorosłych komórkach macierzystych (Adult Stem Cells, ASC), pozyskiwanych z tkanki tłuszczowej. Działanie komórek macierzystych opiera się na naprawie lub zastępowaniu uszkodzonych tkanek. Dzięki właściwościom regeneracyjnym te komórki odgrywają istotną rolę w procesach gojenia się i odnowy biologicznej, co czyni je niezwykle wartościowym narzędziem w medycynie estetycznej.
Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie estetycznej
Komórki macierzyste wykorzystuje się w różnych procedurach mających na celu poprawę wyglądu i kondycji skóry. Przykładowe zastosowania to:
- wygładzanie zmarszczek i bruzd – komórki macierzyste pobudzają produkcję kolagenu i elastyny w skórze, dzięki czemu przyczyniają się do spłycenia zmarszczek na czole, wokół oczu czy w okolicach ust, przywracając skórze młodzieńczy wygląd;
- usuwanie blizn i przebarwień – dzięki temu, że komórki macierzyste stymulują procesy regeneracyjne i poprawiają ogólną kondycję skóry, pomagają w likwidacji blizn potrądzikowych oraz wyrównaniu kolorytu cery;
- leczenie łysienia – terapia komórkami macierzystymi wspomaga regenerację mieszków włosowych i przyczynia się do zahamowania nadmiernego wypadania włosów;
- lipotransfer – obecność komórek macierzystych w tkance tłuszczowej wspomaga procesy regeneracyjne przy przeszczepie tłuszczu w takie obszary, jak biust czy pośladki;
- powiększanie ust i korekta nosa – wzbogacona komórkami macierzystymi tkanka tłuszczowa może być również użyta do modelowania twarzy, przynosząc naturalne efekty bez konieczności stosowania sztucznych wypełniaczy.
Na czym polega zabieg komórkami macierzystymi?
Użycie komórek macierzystych w zabiegach medycyny estetycznej sprawia, że to procedury stosunkowo mało inwazyjne i bezpieczne. Zabieg rozpoczyna się od liposukcji w celu pobrania odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej. Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Następnie z pobranego tłuszczu izolowane są komórki macierzyste. Gotowy preparat podawany jest bezpośrednio w formie iniekcji do tkanek, które wymagają regeneracji. Zabieg nie wymaga długiej hospitalizacji, a Pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.
Efekty terapii komórkami macierzystymi nie są widoczne od razu, lecz pojawiają się stopniowo. Wyraźne rezultaty, takie jak poprawa sprężystości i napięcia skóry, spłycenie zmarszczek oraz zwężenie porów, można zaobserwować po około 3–4 miesiącach od iniekcji. Efekt utrzymuje się przez około 2 lata, a skóra wygląda młodziej i bardziej promiennie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innowacyjnych zabiegach medycyny estetycznej i regeneracyjnej, umów się na konsultację w Klinice Miracki w Krakowie, Warszawie, Łodzi lub Katowicach.
Treść promocyjna
Zobacz także:
- Odbudowa chrząstki stawowej w kolanie: jak zregenerować kolana i staw kolanowy
- Przełom w liftingu bez skalpela – zabieg HIFU o dużej mocy i małej inwazyjności
- Magnez – na koncentrację, czyli: jak polepszyć funkcje poznawcze
- Korzeń mniszka lekarskiego: zastosowanie i właściwości lecznicze
- Kiedy zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe: poradnik dla początkujących